Back to top

Co to jest telewizja internetowa?

Zasada działania telewizji internetowej jest bardzo prosta. Liniowy program telewizyjny działa po prostu w telewizji przez Internet, lub niezależnie od telewizji – na wielu innych urządzeniach z dostępem do Internetu. Nawiasem mówiąc, telewizji internetowej nie należy mylić z ofertami przesyłania strumieniowego wideo od Netflix, Sky and Co. W tych internetowych sklepach wideo filmy, seriale lub filmy dokumentalne są dostępne za opłatą na żądanie.

Jakie są funkcje telewizji internetowej?

Strumienie telewizyjne oferują sprytne i elastyczne rozwiązania. Program telewizyjny można odbierać na żywo lub oglądać z opóźnieniem („na żądanie”) jak w bibliotece multimediów. Zależy to jednak od dostawcy. Praktyczne funkcje obejmują restart (program można uruchomić od początku) i odtwarzanie (można również przeglądać poprzednie programy). W niektórych przypadkach dostępne są również cyfrowe magazyny programów lub programy można zatrzymać i uruchomić ponownie. Telewizja internetowa prawie zawsze działa zgodnie z zasadą wieloekranową: można używać wielu różnych urządzeń końcowych – nawet w tym samym czasie. Liczba strumieni możliwych w tym samym czasie zależy od dostawcy i modelu taryfowego. Możliwe jest mobilne korzystanie ze smartfona lub tabletu. Następnie użytkownicy mogą również oglądać program telewizyjny lub filmy online, gdzie tylko chcą i kiedy chcą, także podczas podróży.

Zalety i zasada działania

Wideo na żądanie, filmy online – czyli strumieniowe przesyłanie filmów i seriali na żądanie w pożądanym czasie – staje się coraz bardziej popularne. Według stowarzyszenia informatycznego Bitkom 37 procent internautów w Polsce korzysta obecnie z darmowych i płatnych ofert streamingowych. Jeszcze do niedawna było to 29 procent. Oferty te są szczególnie interesujące dla dwóch grup użytkowników: po pierwsze dla tych, którzy nie mają połączenia kablowego i anteny satelitarnej lub którzy nie chcą uczestniczyć w przejściu na DVB-T2 . Z drugiej strony dla wszystkich, którzy chcą oglądać telewizję liniową w ruchu za pomocą smartfonów, tabletów lub notebooków.

Istnieją dwa rodzaje dostawców strumieniowych transmisji telewizyjnych: główni dostawcy Internetu, którzy oferują telewizję tylko we własnych sieciach oraz dostawcy telewizyjni, z których można korzystać za pośrednictwem dowolnego połączenia internetowego. Dostawcy Internetu z ofertami telewizyjnymi gwarantują dostęp tylko wtedy, gdy zarezerwowałeś również ich połączenie internetowe. Są ku temu techniczne powody. Aby zapewnić odbiór bez zakłóceń, sieci dystrybucyjne i skrzynki odbiorcze są ze sobą ściśle skoordynowane. Dzięki tak zwanemu IPTV strumień jest stabilny i dobrej jakości. Jednak ceną za to jest osobny odbiornik, który musisz wynająć lub kupić od dostawcy.

Jeśli chcesz móc swobodniej korzystać z telewizji internetowej na różnych urządzeniach, a nawet w podróży, możesz skorzystać z usług dostawców, którzy zakładają, że masz już połączenie do sieci i zapewniają ci tylko dostęp do filmów i innych programów. Wszystkie można otworzyć w przeglądarce lub używać z aplikacjami na Androida i iOS. Ponadto niektóre usługi znajdują się również w konsolach do gier, telewizorach inteligentnych, urządzeniach do przesyłania strumieniowego i kijach.

Ci, którzy tylko sporadycznie oglądają telewizję, mogą nie potrzebować subskrypcji telewizyjnych z dziesiątkami kanałów, ale będą zadowoleni z często bezpłatnych ofert w samych bibliotekach kanałów. Publiczni nadawcy transmitują także na żywo w Internecie i udostępniają większość programów online bezpłatnie do siedmiu dni po ich emisji. Prywatne stacje też oferują biblioteki medialne. Często oferty poszczególnych rodzin stacji są grupowane w jednym pakiecie. Poszczególne programy są bezpłatne, ale osoby prywatne zazwyczaj pobierają miesięczną opłatę za pełny dostęp.