Back to top

Co warto wiedzieć na temat usługi VOD, znanej jako “video na życzenie”?

Co warto wiedzieć na temat usługi VOD, znanej jako “video na życzenie”?

Jeżeli chcemy zorganizować sobie domowy seans filmowy, nie jest nam do tego potrzebny telewizor ani opłacanie drogiego abonamentu z pakietem kanałów. Możemy równie dobrze wypożyczyć interesujący nas materiał i odtworzyć go na urządzeniu z dostępem do internetu. Rozwiązanie to nosi nazwę VOD. Filmy i seriale możemy dzięki takiej usłudze oglądać w sposób wygodny i w pełni legalny.

Na czym polega usługa VOD? 

VOD jest usługą działającą niczym funkcjonujące od wielu lat wypożyczalnie filmów na DVD. Zamiast fizycznego nośnika z nagraniem, otrzymujemy w tym przypadku dostęp do nagrania w technologii strumieniowej. To jedynie od samego użytkownika zależy, w jakim czasie i miejscu zdecyduje się na jego odtworzenie. Istnieje również możliwość wielokrotnego zatrzymywania, przewijania i wznawiania transmisji, a także kilkukrotnego obejrzenie filmu.

Każdy materiał można odtwarzać na dowolnym urządzeniu obsługującym sieć, takim jak np. smartfon, tablet, laptop, stacjonarny komputer, telewizor Smart Tv czy konsola PlayStation. Nagranie możemy uruchomić za pomocą współpracującej z platformą VOD aplikacji lub z poziomu przeglądarki stron internetowych. 

Jak wypożyczyć film na platformie VOD? 

Na platformach VOD seriale i filmy można oglądać zarówno w bezpłatnej, jak i płatnej wersji. Darmowe są najczęściej starsze produkcje, podczas gdy najnowsze hity wymagają wniesienia opłaty za kod dostępu. Możemy zapłacić za niego w wygodny sposób, korzystając z systemu elektronicznych płatności, BLIK-u czy karty płatniczej. Po sfinalizowaniu transakcji wprowadzamy kod w odpowiednie miejsce, a następnie mamy określony czas na obejrzenie materiału. Wyróżnia się pod tym względem platforma IPLA, gdzie będzie to aż 48 godzin. Dzięki temu możemy obejrzeć film kilkukrotnie lub wznowić jego oglądanie po wcześniejszym przerwaniu seansu.  

Aby znaleźć na platformie VOD filmy i seriale, najlepiej posłużyć się udostępnioną wyszukiwarką. Dzięki temu będziemy w stanie szybko odnaleźć interesującą nas produkcję po tytule produkcji, nazwisku reżysera czy aktora. Następnie mamy możliwość zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat filmu czy odcinka serialu. Poznamy np. zarys fabuły, czas trwania, obsadę aktorską czy gatunek.  

Jak wygodnie oglądać filmy w serwisie VOD? 

Najlepsze serwisy VOD na rynku umożliwiają oglądanie transmisji bez konieczności odtwarzania reklam. Znacząco podnosi to komfort rozrywki i pozwala uniknąć niepotrzebnego zdenerwowania. Bez względu na to, jakiego urządzenia używamy do odtwarzania, obraz powinien dostosować się do rozdzielczości ekranu. Aby uniknąć efektu jego zacinania się, wolnego ładowania czy braku ostrości, należy korzystać ze stabilnego łącza o sporej przepustowości – np. światłowodowego. Jakość materiału będzie również zależeć od parametrów poszczególnych podzespołów urządzenia.  

Dobrym rozwiązaniem będzie także podłączenie sprzętu z niedużym ekranem (np. smartfona czy tableta) do telewizora. Dzięki temu oczy mniej się męczą podczas oglądania filmu czy serialu. Połączenie w sposób przewodowy najłatwiej nawiązać, używając w tym celu kabla HDMI lub przejściówki. Bezprzewodowe połączenie uda się nawiązać za sprawą przystawki telewizyjnej lub technologii Wi-Fi Direct w telewizorze Smart TV. 

Czy oglądanie filmów w usłudze VOD jest legalne? 

W sieci można spotkać zarówno legalnie, jak i bezprawnie działające serwisy VOD. Oszuści próbując nakłonić użytkowników do aktywowania płatnej subskrypcji poprzez wysłanie wiadomości SMS, obiecując dostarczenie kodu dostępu do materiału na platformie VOD. Mogą również posługiwać się metodami cyberprzestępczymi, aby wyłudzić poufne dane osobowe, np. login i hasło do systemu bankowości elektronicznej. Na skutek własnej nieuwagi narazimy się wtedy na utratę pieniędzy. Udostępniają również do pobrania aplikacje, które zawierają szkodliwe oprogramowanie. 

Na szczęście w sieci działa również wiele całkowicie legalnych platform VOD, które cieszą się pozytywną opinią wielu tysięcy użytkowników. Przykładem takiego serwisu może być chociażby telewizja internetowa IPLA. Korzystając z jej oferty, otrzymujemy dostęp do tysięcy filmów i seriali w wysokiej jakości.