Back to top

Przesyłanie strumieniowe – jak to działa?

Przesyłanie strumieniowe – jak to działa?

Dlaczego potrzebujesz telewizora w domu, skoro prawie wszystko można oglądać za pośrednictwem kanałów internetowych? To pytanie jest z pewnością zadawane przez każdego zaawansowanego użytkownika Internetu. Dziś sieć jest dostępna nie tylko dla twoich ulubionych filmów i programów telewizyjnych, ale także wielu kanałów telewizyjnych w czasie rzeczywistym.  

Jak działa technologia transmisji strumieniowej?

Działanie telewizji internetowej jest stosunkowo proste. Otrzymujemy strumień kanałów oficjalnie autoryzowanych do nadawania na terytorium naszego kraju, transkodujemy je do formatu obsługiwanego przez konsole STB i urządzenia mobilne, „szyfrujemy” strumień i przesyłamy go do urządzeń końcowych użytkowników. Użytkownicy muszą wiedzieć, że do działania tej usługi wymagane jest połączenie z Internetem. Zaletą tego typu telewizji jest przede wszystkim interaktywność. Użytkownik nie jest powiązany z określonym przedziałem czasowym. Może oglądać program, za którym tęskniłby w zwykłej telewizji. Możliwe jest wstrzymanie transmisji ze względu na pilne sprawy i kontynuowanie oglądania po chwili. Ponadto użytkownik ma dostęp do ogromnej bazy filmów, klipów i muzyki, bez konieczności poświęcania czasu na wyszukiwanie i pobieranie, wszystko jest dostępne po naciśnięciu przycisku online „bez wstawania z kanapy”. Możesz też przeglądać strony internetowe i oglądać filmy online, gdzie tylko chcesz.

Aby swobodnie odtwarzać treści wideo, zaleca się stabilne połączenie internetowe z prędkością 5 Mb / s. W budynkach wielopiętrowych, gdy używasz połączenia Wi-Fi, często można spotkać się z sytuacją silnego „hałaśliwego” kanału, co znacznie wpływa na stabilność połączenia bezprzewodowego, dlatego w celu uzyskania stabilności zaleca się użycie połączenia przewodowego za pomocą kabla Ethernet. Usługa jest całkowicie zależna od stabilności połączenia internetowego. Dlatego, jeśli połączenie nie będzie stabilne, wpłynie to na stałość usługi. Niewątpliwą zaletą IPTV w porównaniu do telewizji kablowej jest to, że jakość takiego nadawania jest wielokrotnie lepsza niż analogowej telewizji kablowej. Nie zapominajmy również, że IPTV jest dystrybuowane za pośrednictwem kabla internetowego, nie trzeba dodatkowo prowadzić kabla koncentrycznego ani żadnego innego, aby móc korzystać z telewizji internetowej. Jeśli mówimy o telewizji satelitarnej, istnieje również szereg zalet, przede wszystkim jest to cena. Zestaw urządzeń do telewizji satelitarnej jest drogi, a jakość kanałów satelitarnych często zależy od warunków pogodowych.

Jak to działa w praktyce?

Aby oglądać filmy online, dostawca musi zapewnić nam dostęp do wielu źródeł strumieniowania. Zatem by zwiększyć wartość produkcyjną przesyłania strumieniowego, powszechną opcją stało się projektowanie przełączanego systemu wielu kamer. Przełączanie między wieloma narożnikami kamery SDI lub HDMI a źródłami treści ma ogromne zalety w porównaniu z pojedynczym strumieniem kamery, lub urządzenia mobilnego. Możliwość przełączania między wieloma źródłami zapewnia bardziej dynamiczne wrażenia wizualne, a dzięki aplikacjom do miksowania wideo, takim jak vMix lub Telestream® Wirecast, można łatwo dodawać grafikę i efekty. Podłączanie wielu źródeł SDI i HDMI jest łatwo dostępne poprzez interfejs wideo Thunderbolt 3, taki jak AJA Io 4K Plus, lub poprzez bezpośrednie połączenie kart PCIe z linią produktów AJA KONA. Razem oprogramowanie do przełączania wideo i sprzęt z wieloma wejściami działają jak produkcyjny mikser wideo.

Chociaż strumieniowanie jest podstawową funkcją systemu dostarczania strumieniowego wideo, często konieczne jest również jednoczesne nagrywanie strumienia w celu archiwizacji. Nagrane pliki są dostępne do archiwizacji lub publikacji jako pliki do pobrania do odtworzenia na żądanie, lub offline. Mimo że plik strumieniowy można skompresować przy niskiej szybkości przesyłania danych, aby uwzględnić ograniczenia przepustowości, nagrany plik jest często zapisywany w najwyższej możliwej jakości do archiwizacji. Możliwość nagrywania można wbudować w serwer multimediów, a w przypadku aplikacji przenośnych można użyć niezależnego urządzenia, które może przesyłać strumieniowo i nagrywać H.264 (MPEG-4 / AVC) z niezależnymi ustawieniami jakości dla wewnętrznej pamięci wymiennej, i zewnętrzna pamięć sieciowa.