Back to top

Stan techniczny dysku twardego

Stan techniczny dysku twardego

Dysk twardy to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów w każdym komputerze, dlatego faktycznie warto zwrócić uwagę na to w jakim znajduje sie stanie technicznym.To również ten element, na którym gromadzimy swoje dane i dlatego warto kontrolować czy nic się z nim nie dzieje, czy przypadkiem nie musimy obawiać się jego awarii. To bardzo ważna kwestia, ponieważ może dojść do sytuacji, w której nagle dojdzie do awarii i niestety będziemy mogli stracić wszystkie dane. Dysk jednak nie niszczy się w jednym momencie i jeśli będziemy go kontrolowali to odpowiednio wcześnie będziemy w stanie faktycznie zauważyć nieprawidłowości w jego pracy.

Kontrola dysku

O tym, że z dyskiem coś się dzieje świadczyć może jego głośna praca czy też pojawiające się błędy, problem z odtworzeniem plików czy też nagłe wyłączenia systemu. Warto w związku z tym wykorzystać program do sprawdzania dysku, który kompleksowo będzie skanował taki dysk i sprawdzał jego budowę pod kątem znalezienia ewentualnie uszkodzonych sektorów. Program do sprawdzenia dysku da dokładne informacje o jego pracy, znajdziemy tam informacje o tym ile godzin dany dysk już pracował oraz dane na temat ewentualnych uszkodzeń jakie się w nim pojawiły.

Kiedy wymienić dysk?

Oczywiście program do sprawdzenia dysku da nam informację czy ewentualnie możemy się spodziewać poważniejszej awarii ze strony dysku. Trzeba liczyć sie z tym, że po kilku latach pracy, faktycznie pojawi się kilka uszkodzonych sektorów. Jeśli jednak w trakcie sprawdzania tych czerwonych sektorów będzie bardo dużo to lepiej pomyśleć o zabezpieczeniu kopii zapasowej, bo dni dysku mogą być policzone.